szkolenie psów

Dominika Macalik szkolenie psów Wrocław

szkolenie psów

Zamieszkał z nami pies. Oczywiście chcemy dla naszego podopiecznego jak najlepiej - zapewniamy mu legowisko, dobrą jakościowo karmę, jakieś zabawki czy gryzaki. Dbamy o jego zdrowie - odwiedzamy gabinet weterynaryjny, sprawdzamy wagę, stan uzębienia, szczepimy. Oczywiście nie zapominamy o mikroczipie. Kupujemy piękną obrożę, przypinamy „adresówkę”, smycz i jesteśmy gotowi zwojować świat z naszym nowym czworonożnym przyjacielem. Jednak w całym zamieszaniu zapominamy o czymś bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym - wychowaniu.

Drogi czytelniku, pewnie trochę Cię zasmucę, ale pierwszy etap szkolenia pewnie przegapiłeś. Ale spokojnie, jesteś w pełni usprawiedliwiony - to wszystko stało się nie z Twojej winy. Pierwszym nauczycielem psa zawsze jest jego matka. To ona przez pierwsze tygodnie życia nie tylko opiekuje się szczeniakami, lecz także uczy je prawidłowych reakcji, samokontroli czy mowy ciała. Dalsza nauka należy do Ciebie - niezależnie od tego, czy masz szczeniaka, podrostka czy dorosłego osobnika, gdyż psowate uczą się przez całe życie.

czytaj dalej

Wiemy już, że teraz nasza kolej, pytanie - kiedy zacząć? Odpowiedź jest nad wyraz prosta - natychmiast! Termin szkolenie psów to według mnie nie są cyrkowe sztuczki, lecz świadome kształtowanie zachowania psa. Jeśli czworonóg będzie wiedział czego od niego oczekujemy, co aprobujemy, a co jest dla nas nie do zaakceptowania, będzie się czuł w naszym towarzystwie pewnie, spokojnie i bezpiecznie. Szkolenie nierozłącznie związane jest z wychowaniem. Podczas nabywania nowych umiejętności nasi podopieczni uczą się niejako „przy okazji” jak radzić sobie z napięciem, przezwyciężają lęki, pokonują trudności. A wszystkie czynności wykonują pod opieką swojego właściciela. I krok po kroku, dzień po dniu, tydzień po tygodniu - powoli, lecz nieustannie wzmacniają z nim specyficzną więź, która prawdopodobnie ukształtowała znane wszystkim powiedzenie: pies - najlepszy przyjaciel człowieka.

Podczas zajęć uczymy się komunikacji z psem i odczytywania sygnałów, które wysyła do otoczenia. Kształtujemy pożądane zachowanie, pomagamy w socjalizacji z innymi psami, ludźmi oraz otoczeniem. Eliminujemy zastraszanie i przemoc fizyczną. Szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo - natychmiastowe wykonywanie najbardziej istotnych komend może niekiedy uratować naszego psa. Dzięki temu życie nasze i naszego podopiecznego jest bardziej przyjemne i zdecydowanie łatwiejsze.

wybierz kurs

metody

Nie istnieje jedna niepodważalna i najbardziej skuteczna metoda. Każdy pies jest inny, zatem należy traktować go indywidualnie i dobierać odpowiednie techniki szkoleniowe.

Preferuję metody pozytywne, oparte na dorobku psychologii behawioralnej - warunkowaniu klasycznym i instrumentalnym. I tutaj mała uwaga - „pozytywne” nie oznacza „pobłażliwe”. Wywodzi się bezpośrednio z terminu: „wzmocnienie pozytywne” i stanowi konsekwencję poprzedniego zachowania, które zachęca do jego powtarzania.

W swojej pracy wykorzystuję również metodę naturalną, która oparta jest na wieloletniej obserwacji wilków oraz innych dziko żyjących gatunków psowatych i bazuje na wykorzystaniu naturalnego języka psów w komunikacji międzygatunkowej. Podczas szkolenia wprowadzam również trening opóźnionego naśladownictwa oparty na badaniach naukowych sugerujących posiadanie przez psy pamięci deklaratywnej - rodzaju pamięci długoterminowej.

Wszystko to brzmi dość naukowo i poważnie. W praktyce wykorzystujemy fakt, że psy są bardzo społeczne, lecz nie mają poczucia obowiązku, a działają na zasadzie korzyści. Zatem stosując szeroki wachlarz metod skupiamy się na komunikacji, zrozumieniu i wzajemnym zaufaniu.

kalendarz

Nie Wydarzenia